Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Pazarlama Uzmanı

olgar

İlan yayından kaldırılmıştır!
İstanbul(Avr.)(Beşiktaş)

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Department

Marketing

Marketing

Application Count

223 application

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Application Count

223 application

Department

Marketing

Kariyer Image

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

“The Mountain Sport Company”, Salomon was born in 1947 in the heart of the French Alps and the birthplace of modern alpinism .Salomon creates premium footwear, apparel, gear and winter sports equipment that is superior in function, radical in design  and obssesive in style.Salomon’s commitment to innovative design and passion for mountain sports created a vast range of revolutionary new concepts in bindings, boots, skis and apparel for both Alpine and Nordic skiing and brought innovative solutions to footwear, apparel and equipment for snowboarding, adventure racing, mountaineering, hiking, trail running, and many other sports.

 

Through performance driven design, Salomon delivers innovation and progression to mountain sports; converting new ideas into action and expanding the limits of possibility. Salomon’s heritage, culture, and commitment are tied together by one simple concept: the world’s leading mountain people creating the world’s leading mountain products. Salomon is responsibly committed towards the outdoor through its Play-Minded Program. Diversity is one of Salomon’s five values, therefore we are committed to creating an inclusive environment for all.

 

Job Description :

The ideal candidate will be passionate for the “art” of marketing and will have an abundance of ideas for building efficient strategies. He/she must bring forth a strong arsenal of techniques and methods to promote our products, services and public image..

The goal is to reach out to the market and cultivate the customer’s interest in our products and services in ways that strengthen our reputation and facilitate our continuous growth.

Responsibilities :

  • Write copy for diverse marketing distributions in English/Turkish (brochures, press releases, website material etc.)
  • Conduct market research and analysis to evaluate trends, brand awareness and competition ventures,
  • Monitor corporate branding applications across the projects’ marketing materials to deliver quality corporate brand image consistently,
  • Oversee all marketing activities, take metrics and write performance reports,
  • Network with suppliers, partner organizations, large contractors and other professionals.
  • Organizes and attends company-wide and public relations and marketing events,
  • Assist in Trade marketing activities in retail and wholesale such as implementation of window displays,signs, interior displays, floor plans and special promotion displays,
  • Assist in digital marketing acitvities of the brand according to annual plans,
  • Assist in administrative duties as required.

Preferred Candidate

More than 2 years of experience
Bachelor’s(Graduate)
Completed, Delayed
English(Reading : Advanced, Writing : Advanced, Speaking : Advanced)

Pazarlama Uzmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Pazarlama Uzmanı Pazarlama Uzmanı Maaşları Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Pazarlama Uzmanı Nedir? Pazarlama Uzmanı İş İlanları
Hakkımızda

Biz Olgar ailesi olarak doğaya tutkuyla bağlıyız! Hedefimiz Spora olan tutkumuz ve amatör ruhumuzu, teknik ürün bilgimiz ile birleştirip ortaya koyarak, mağazalarımızı ziyaret eden her misafirimizi, onları 4 mevsim doğa ile uyumlu hale getirecek giyecek, ekipman ve aksesuarlarla buluşturmak. Hikayemiz 1989’da eski milli voleybolcu ve muharip gazi kurmay bahriye subayı Güven Olgar ve eşi Kadriye Olgar tarafından tamamen spora olan aşkları ile kurulan SPX'in hedefi; Bakırköy’deki ilk mağazasının açıldığı günden beri bireysel sporlar konusunda uzmanlaşmak oldu. İlk yıllarda kış ve raket sporlarına odaklanan mağaza bugün sadece uzmanlık alanları olan adrenalin/alternatif spor kategorileri dışına çıkmıyor. Adrenalin yaşam tarzı alanında, Olgar bugün başta Quiksilver, Billabong, Salomon, Merrell, Jack Wolfskin olmak üzere 10’dan fazla global markanın Türkiye distribütörüdür. Aynı zamanda Türkiye genelinde yaklaşık 50 mağazasıyla alternatif sporlarda pazar lideri konumundadır. SPX olarak amacımız hep dünyanın önünde gitmek oldu. Sadece uzmanlığımız ile değil, ürün çeşitliliğimiz ve fiyatlarımız ile de hep çok iddialı olduk; bu konulardan ödün vermeden sektörün öncüsü olmaya devam edeceğiz. Daha nice adrenalin dolu, dinamik, heyecanlı ve spor dolu yıllarda birlikte olmak dileği ile.

Şirket Sayfasına Git
Yan Haklar

Özel Sağlık Sigortası, Servis, Yemek Kartı (Ticket, Multinet, Sodexo vb.), Prim, Yemekhane.

Pazarlama Uzmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Pazarlama Uzmanı Pazarlama Uzmanı Maaşları Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Pazarlama Uzmanı Nedir? Pazarlama Uzmanı İş İlanları