Üniversite (YKS) Tercih Motoru

Şehirler

Üniversiteler

Bölümler

Tercih Tipi

Burslar

Eğitim Dili

Eğitim Türü

Bölüm Türü

Eğitim Süresi

Sıralama Aralığı

Puan Aralığı

2022 YKS (TYT - AYT - YDT) Tercih Listesi

Üniversite Adı
Şehir
Bölüm Adı
Taban PuanBaşarı SırasıPuan TürüDilKontenjanlarTercih Listesi
202120202019202120202022 Genel2021 Yerleşen
SilEkle
Üniversite Adı
Bölüm Adı
Taban Puan
Baş. Sırası
Tercih Listesi
{{x.uniName}} SilEkle
**Tercih listesi tavsiye amaçlıdır. Tercihlerinizi kesinleştirmeden önce lütfen ÖSYM verilerini kontrol ediniz.
Tercih Motoru ne işe yarar?

Tercih Motoru, YKS sonucunda aldığın puana göre farklı filtreleme seçeneklerini kullanarak doğru üniversiteyi, şehri ve bölümü tercih etmeni sağlar. Tercih Motoru aracılığıyla farklı tercih listeleri hazırlayarak puanını en doğru şekilde değerlendirebilirsin.

Tercih Motorunda; tercih tipi, burslar, eğitim dili, eğitim türü, bölüm türü, eğitim süresi gibi farklı filtreleri kullanabilirsin. Böylece aldığın puana, isteklerine ve beklentilerine göre uygun bir tercih listesi hazırlayabilirsin. Bu filtreler ayrıca farklı yükseköğretim programlarını ve üniversiteleri karşılaştırmanı sağlar. Tercih listesinde, taban ve tavan puanları sıralamayla puan aralığını da belirleyebilirsin. Eğer bir vakıf üniversitesini tercih edeceksen, aynı listede yer alan vakıf üniversitelerinin eğitim ücretini de inceleyerek bütçene uygun olanları belirleyebilirsin.

Evet, eğitim süresi filtresi aracılığıyla ön lisans ya da lisans seçenekleri arasında seçim yapabilirsin. Ayrıca eğitim türünü seçerek devlet ve vakıf üniversiteleri arasından da tercih etmek istediğin bölümleri listene ekleyebilirsin. Karşına çıkacak listede istediğin program, programın bulunduğu üniversite ve üniversitenin bulunduğu şehir gibi ihtiyacın olan tüm bilgiler yer alıyor.

Tercih Motorunda, istediğin kriterleri belirleyerek sayısal, sözel, eşit ağırlık, dil ya da TYT tercih tipine göre arama yaptığında karşına çıkan listede üniversitenin adı, bulunduğu şehir ve bölüm adı yer alır. Ayrıca tercih listesinden son üç yılın taban puanları, başarı sırası, puan türü ve bölüm kontenjanları hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsin.

Karşına çıkan sonuçlardan, tercih listesinde yer almasını istediklerini “ekle” butonuna basarak listene ekleyebilirsin. Hazırladığın listeyi daha ayrıntılı incelemek için indirebilir, sonuçları karşılaştırabilirsin.

Univerlist Tercih Botu altyapısı ile geliştirilmiştir.